دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
دومین شماره فصلنامه الکترونیکی « آینه» از سوی رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در هراره منتشر شد/// توزیع کتاب ترجمه دعای کمیل به زبان شونا در میان مسلمانان و شیعیان شهرهای چاوونا و موتاره


  چاپ        ارسال به دوست

بیست و هفتمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در زیمبابوه

بیست و هفتمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در زیمبابوه

 

بیست و هفتمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در زیمبابوه

1 - درج مقاله در روزنامه هرالد (مهمترین و پر تیراژترین روزنامه زیمبابوه) به مناسبت سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (ره)

تصویر این مقاله که بنام شیخ عبدالله ماکوینجا رییس مرکز اسلامی فاطمه زهرا (س) در روزنامه مذکور درج گردید به پیوست میباشد.

2- بزرگداشت امام خمینی (ره) در مسجد آل محمد (ص) حراره

برنامه بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در روز جمعه 14 خرداد برابر با 4 ژوئن 2016 در سالن اجتماعات مسجد آل محمد (ص) شهر حراره و پس از نماز مغربین با حضور سفیر محترم و همکاران نمایندگیهای ج. ا. ایران، خانواده های ایرانی و لبنانی، مقیم این کشور و مسلمانان زیمبابوه ای برگزار شد.

 

برنامه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز و سپس پخش ويدئو كليپ قرائت بخش‌هايي از وصیتنامه سیاسی-الهی حضرت امام توسط مقام معظم رهبری در جمع مجلس خبرگان سال 1368 آغاز گرديد.

سپس دکتر شجاع خانی رايزن فرهنگي ج. ا. ايران در زيمبابوه به بيان گوشه‌هايي از دو روز واقعاً تاريخي از ورود حضرت امام به ايران و تشييع پيكر مطهر وي از محل مصلاي تهران تا بهشت زهرا و به خاك سپاري ايشان پرداخت.

آنگاه شيخ عبدالله ماكوينجا، رييس مركز اسلامي فاطمه زهرا‌ (س) ضمن ابراز اينكه با وجود مبارزات سياسي و سپس رهبري انقلاب و ج. ا. ايران حضرت امام خميني (ره) همواره يك روحاني برجسته بود و اين مهم را ميتوان در ويژگيهاي اخلاقي ايشان در تمامي زمينه‌هاي فردي و اجتماعي و توصيه‌هاي ايشان به ديگران براي حفظ شئونات اخلاقي در جامعه و در انجام مسئوليتها ملاحظه نمود. و سپس ابراز نمود مويد اين موضوع دو كتاب ارزشمند ايشان، كه خوشبختانه هر دو به زبان انگليسي ترجمه شده‌اند) چهل حديث و جهاد اكبر حضرت امام (ره) ميباشد و من به همه كسانيكه تا كنون اين كتابها را نخوانده‌اند توصيه ميكنم كه حتماً آنها را مطالعه نمايند.

 

 

آنگاه یکی از برادران برادر لبنانی به ايراد سخن پرداخت و ضمن بر شمردن برخي از ویژگی های شخصی و دینی و همچنين مبارزات سیاسی حضرت امام خمینی (ره) به اهميت نقش وی در بیداری مسلمانان و مستضعفان لبنان و فلسطین اشاره نمود. وی در بخش دیگری از صحبتهای خود ابراز داشت امام خمینی (ره) تنها متعلق به ايرانيان نيست بلكه وي به تمام به كساني كه شخصيت وي را درك نموده‌اند تعلق دارد و به همين لحاظ است كه حتی بسياري از مسیحیان و پیروان دیگر ادیان براي وي احترام قائلند. حضرت امام (ره) براستي يك مومن تمام عيار بود و لذا در تمامی کارهایی که انجام میداد فقط تكليف خود و رضاي خداوند را در نظر داشت.

 

سخنران بعدي برنامه شيخ اسماعيل دعا، رييس شوراي عالي امور مسلمانان زيمبابوه بود كه ضمن ابراز اين مطلب كه وي سعادت زيارت حضرت امام را داشته است در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت رحلت حضرت امام خميني (ره) در سال 1368 واقعه‌اي بود كه قلب بسياري از مسلمانان و حتي مسيحيان زيمبابوه را به درد آورد و من خود شاهد گريه كردن بسياري از آنان بعد از شنيدن خبر رحلت آن حضرت بودم. او به واقع رهبر همه مسلمانان جهان بود زیرا پیرو راستین قرآن و مکتب اهل بیت (ع) بود و حمایت بیدریغ وی از مستضعفان و محرومان جهان از همین امر سرچشمه میگرفت.

 

سپس جناب آقای امین نژاد سفیر محترم ج. ا. ایران در زیمبابوه در سخنان خود ابراز داشت انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) منحصر به ایران نبوده و نیست بلکه تحولات ایجاد شده توسط آن بزرگوار جهانی و نقطه عطفی بود در زندگی تمامی مستضعفان جهان از هر دین و آئینی که باشند. وی همچنین اضافه نمود مطالعه زندگی امام خمینی از آن جهت حائز اهمیت است که باعث میشود انسانها خود را از زیر بار ستم آزاد سازند. سفیر ج. ا. ایران در ادامه سخنان خود اظهار داشت بر همه ما واجب است که برای حفظ ارزشهای والایی که امام خمینی (ره) برای آنها مبارزه کرد تا حد توان بکوشیم و یکی از مهمترین پیامهای آن حضرت آزادی بشر از قید بندگی غیر از خدا بود.

 

 

 

پايان بخش برنامه‌هاي اين شب پخش نماهنگ تشييع پيكر حضرت امام (ره) و بيان چند نمونه از ويژگيهاي اخلاقي حضرت امام خميني (ره) مانند رفتار ايشان در منزل، نحوه برخورد ايشان با همسرشان و اينكه از خودشان نقل شده كه چگونه وي در ايام جواني خود و بعد از سخنراني و پايين آمدن از منبر و بدليل رضايت و وجد از منبر خود و براي تهذيب نفس براي مدتي از منبر رفتن خودداري نمودند توسط رايزن فرهنگي ج. ا. ايران در زيمبابوه بود.

 

 

در پايان برنامه از شركت‌كنندگان با صرف شام پذيرايي به عمل آمد.

 

 

3- ميزگرد همزيستي مسالمت آميز ميان اديان ابراهيمي از نگاه امام خميني(ره)

به مناسبت سالگرد رهبر فقيد انقلاب اسلامي حضرت امام خميني (ره) ميزگردي از تعدادي از رهبران مسيحي، استادان و دانشجويان مقطع كارشناسي ارشد و دكتراي دانشگاه زيمبابوه مسلمانان شيعه و سني و همچنين حجت‌الاسلام علي مهدوي روحاني اعزامي مركز بين‌المللي تبليغ در محل كالج آروپه متعلق به كليساي كاتوليك زيمبابوه در روز يكشنبه 16 خرداد 1395 برگزار گرديد.

در اين ميزگرد كه توسط شيخ اسماعيل دعا، رييس شوراي عالي امور مسلمانان زيمبابوه، اداره ميشد به موضوعاتي پيرامون نگاه حضرت امام به زندگي مسالمت آميز ميان پيروان اديان ابراهيمي، احترام ايشان به پيروان اقليتهاي مذهبي ايران، احترام ايشان در ميان مسلمانان و ديگران و... بحث و تبادل نظر شد.

 

 

اولين ارائه كننده مقاله كشيش ماتيوس سسينه (Reverend Mathius Tsine) از شوراي كليساهاي آپوستوليك زيمبابوه بود كه در بخشهايي از مقاله خود اظهار داشت "امام خميني كاريزماتيك‌ترين رهبري بود كه جهان در چند قرن اخير به خود ديده است و تنها از چنين كسي بر مي‌آمد كه بتواند حيات دوباره عزت‌مندي به اسلام بدهد. امام خميني حامي تمامي مستضعفان از هر دين و مذهبي بود و براي همه آنان احترام داشت و به همين دليل بود كه بر همزيستي مسالمت آميز پيروان اديان الهي تاكيد داشت.

 

كشيش مالونگا از (Reverend Ngaaware Malunga) از شبكه مسيحي تهيلا ارائه كننده مقاله بعدي بود و اشاره داشت كه امام خميني ميراث جاوداني از راه آموزه‌هاي انساني و اخلاقي خود را براي بشريت باقي گذاشت؛ آموزه‌هايي كه نه تنها براي نسل ما تاثيرات مثبتي داشت كه بر نسلهاي آينده نيز تاثيرگذار خواهد بود و يكي از اين آموزه‌هاي مهم تاكيد بر همزيستي مسالمت‌آميز و احترام متقابل ميان پيروان اديان الهي ميباشد كه اگر به آن عمل شود يقيناً جامعه بشري از شر آنهايي كه به دروغ و بنام دين مرتكب جنايات مختلف ميشوند آزاد خواهد شد.

 

 

شيخ عبدالله ماكوينجا، رييس مركز اسلامي فاطمه زهرا (س) نيز در مقاله خود ضمن اشاره به برخي ابعاد اخلاقي امام خميني (ره) اظهار داشت به نظر امام تمام مشكلات بشريت از جمله عدم تحمل يكديگر از رعايت نكردن اخلاق الهي است و تنها با رعايت اخلاق است كه مردم ميتوانند در صلح و آرامش زندگي كنند.

سخنران بعدي برنامه‌آقاي كلود كسلز (Claude Cassels)، مدير دفتر بنياد فرهنگ‌ آسماني و صلح جهاني (HWPL) در زيمبابوه بود كه ابراز داشت متاسفانه جهان امروز بشريت با جنگ و خونزيزي، فساد و بي اخلاقي مواجه است و اگر به آموزه‌هاي امام خميني كه من به تازگي با آنها آشنا شده‌ام رعايت شود يقيناً شاهد جهان بهتري خواهيم بود كه در آن پيروان اديان الهي خواهند توانست در كنار يكديگر و در آرامش زندگي كنند.

 

 

ارائه كنندگان بعدي مقاله دو تن از استادان دانشگاه زيمبابوه بنامهاي خانم پروفسور كودزاي بيري (Kudzai Biri)، كه در اواخر سال گذشته شمسي و هماهنگي رايزني و دانشگاه اديان و مذاهب براي شركت در دوره شيعه شناسي اين دانشگاه عازم قم شده بود، و آقاي دكتر آبويس ونگاي (Obvioud Vengai) بودند.

 

از چپ به راست: پروفسور كودزاي بيري، دكتر آبويس ونگاي و شيخ عبدالله ماكوينجا

حجت‌الاسلام علي مهدوي در بخشي از سخنان خود اظهار داشت: "تاريخ انسانهاي متدين و اخلاقي زيادي ديده است ولي علت معروفيت افرادي مانند پيامبران، امام خميني، مهاتما گاندي و نلسون ماندلا چيست؟ ايستادگي در مقابل استكبارو توصيه به همزيستي. زندگي حضرت امام و ويژگيهاي فردي و اجتماعي وي الهام گرفته از آموزه‌هاي اسلامي است كه ميتوان در قالب سه مشخصه انقلابي بودن، مومن بودن و متعبد بودن در مقابل خداوند خلاصه نمود.

 

آخرين سخنران اين گردهمايي رايزن فرهنگي ج. اسلامي ايران در زيمبابوه بود كه مصداقهايي زا از زندگي حضرت امام خميني (ره) درباره ويژگيهايي كه ارائه‌كنندگان مقالات از آن حضرت سخن گفته بودند ارائه كرد. و هنگاميكه به شركت‌كنندگان راجع به فرمان ايشان به نيروهاي مسلح ج. ا. ايران مبني بر خودداري از بمباران و موشكباران مناطق مسكوني عراق به تلافي حملات رژيم جنايتكار صدام حسين به مردم بي دفاع ايران در طول جنگ تحميلي گفته شد همه آنان سر تعظيم در مقابل اين عظمت شخصيتي امام (ره) فرود آوردند و به هنگام صرف شام راجع به آن با يكديگر گفتگو ميكردند.

 

گزارش این برنامه‌ها به زبان انگلیسی در سايت رایزنی واسپاری شده است.

 

 

 

 

 


١٧:٣٥ - چهارشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥٣٧٩٢    /    تعداد نمایش : ٩٨٢خروج
توزیع کتاب ترجمه دعای کمیل به زبان شونا
دومین شماره فصلنامه الکترونیکی انگلیسی « آینه» از سوی رایزنی فرهنگی منتشر شد.
مراسم جشن میلاد النبی (ص) و حضرت امام جعفر صادق در کالج فاطمه زهرا(س) و مرکز امام خمینی (ره) شهر کادوما برگزار شد
رونمایی از کتاب ترجمه دعای کمیل به زبان شونا
جشن میلاد رسول گرامي اسلام (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) و هفته وحدت در هراره برگزار شد
بنرها
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11699
 بازدید امروز : 220
 کل بازدید : 306234
 بازدیدکنندگان آنلاين : 14
 زمان بازدید : 0.8594
صفحه اصلی|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت